Wyszkowska Fabryka Mebli i Urządzeń Wnętrz – historia krótka 1958-2002

Zarządzeniem z 25 czerwca 1958 roku Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego powołał z dniem 1 lipca 1958 roku przedsiębiorstwo państwowe Wyszkowska Fabryka Mebli i Urządzeń Wnętrz – w budowie.
Fabryka zlokalizowana przy ul. I Armii Wojska Polskiego 173 (obecnie ul. Świętojańska) obejmowała teren 9,2 ha, składała się z dwóch obiektów produkcyjnych: hali produkcji mebli o kubaturze 72.000 m sześć. oraz hali produkcji płyt wiórowych i laminowania o kubaturze 18.000 m sześć. Budowę rozpoczęto w 1959 roku. Termin zakończenia prac ustalono na 30 czerwca 1963 roku, ale działalność produkcyjna rozpoczęła się już 1 sierpnia 1962 roku, 11 miesięcy przed terminem. W pierwszych miesiącach zakład zatrudniał 300 osób. Oficjalnie zakład został otwarty w lipcu 1963 roku. Pierwszym budowniczym i dyrektorem był Marian Pluciński. Wraz z fabryką w Wyszkowie powstały Technikum Drzewne i Zasadnicza Szkoła Zawodowa o tym samym profilu.
Wyszkowska fabryka rozbudowywała się i modernizowała, rosły produkcja i zatrudnienie.
W latach 1968-1970 wybudowano halę produkcyjno-magazynową i magazyn materiałów łatwopalnych. W następnych latach zmodernizowano obiekty oddane do użytku 10 lat wcześniej.
Fabryka się rozwijała, ale też przyczyniała się do rozwoju miasta. Dzięki niej np. wybudowano kanalizację, powstało kilka wielorodzinnych budynków. Fabryka łożyła na klub Sportowy „Bug”, orkiestrę dętą.
W końcu lat 80., po 10 latach od oddania nowej fabryki, zarządzający zaciągnęli kredyt, aby m.in. kupić nowe maszyny. Niestety, w momencie spłaty trafili na potworną inflację. To zadłużenie, zła polityka cenowa i nieuzasadnione podwyżki płac doprowadziły do upadku fabryki
6 lipca 1994 roku sąd ogłosił upadłość wyszkowskiej fabryki mebli – według niego fabryka stała się niewypłacalna i trwale zaprzestała płacenia długów. W chwili ogłoszenia upadłości jej zobowiązania wynosiły ok. 395 mld zł. Na ogłoszone przez syndyka masy upadłościowej fabryki zaproszenie do kupna zakładu zgłosili się spółka FAMA (od jesieni 1994 roku dzierżawiła część fabryki) i Maciej Formanowicz, prezes zarządu Fabryk Mebli „Forte” (były pracownik wyszkowskiej fabryki). Syndyk uznał, że oferta FAMY była korzystniejsza.
14 czerwca 2002 roku sąd gospodarczy w Ostrołęce ogłosił upadłość Wyszkowskiej Fabryki Mebli „Fama” sp. z o.o. (zdaniem sądu prezesi świadomie doprowadzili do jej upadku), tym samym fabryka mebli została zlikwidowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *